سینما کلاسیک این هفته و مروری بر آثار جان فورد


برنامه سینما کلاسیک شبکه نمایش این هفته از 25 تا 31 اردیبهشت، مروری دارد بر آثار کارگردان مطرح تاریخ سینما، جان فورد. گروهبان راتلج، آخرین هورا، سه پدر خوانده، پاییز قبیله شایان، مرد آرام، جویندگان و دره من چه سبز بود فیلم های منتخب این هفته از آثار جان فورد هستند.

جان فورد کارگردان ایرلندی با 4 جایزه اسکار بهترین کارگردانی، از شناخته شده ترین کارگردانان تاریخ سینماست. وی از اساتید ژانر وسترن بود و همکاریش با جان وین باعث شکل گیری به یادماندنی ترین فیلم های این ژانر شد. دلیجان، جویندگان و مردی که لیبرتی والانس را کشت از جمله مطرح ترین ساخته های وی در این ژانر است.

بسیاری از کارگردان های بزرگ سینما از قبیل مارتین اسکورسیسی ، استیون اسپیلبرگ، سرجیو لئونه و آکیرا کوروساوا خود را تحت تاثیر شیوه فیلم سازی جان فورد دانسته اند.

از نکات قابل ذکر زندگی جان فورد، تغییر نگاه وی به بومیان آمریکا و سرخپوستان در طول دوره فعالیت وی است. در ابتدا نگاه منفی جان فورد به سرخپوستان کاملا مشخص است، مثلا در فیلم طبل های موهاک سرخپوستان را وحشی هایی به تصویر می کشد که مهاجرین با نابودی آنها مالک آمریکا می شوند اما با گذشت زمان دیدگاه جان فورد به مالکین حقیقی این سرزمین تغییر می کند و در فیلم پاییز قبیله شایان در تلاش است به نوعی از آنها دلجویی کند.

 

برنامه سینما کلاسیک هر شب ساعت 1 بامداد از شبکه نمایش پخش و ساعت 7 صبح و 17 روز بعد تکرار خواهد شد. 

Portfolio image