شبکه نمایش و پخش آثار منتخب سینمای لهستان در قالب "سینمای ملل "


لهستانی ها، مهمان این هفته شبکه نمایش

شبکه نمایش با نگاهی بین المللی و تحت عنوان سینمای ملل گلچینی از سینمای کشورهای مختلف را پخش می کند. برهمین اساس هفت اثر برگزیده از آثار سینمای لهستان در جدول پخش نمایش قرار گرفته واز شنبه 6 مرداد ماه، هرروز ساعت 19 از آنتن این شبکه پخش می شوند.

سينمايي "آماتور" فیلم شنبه 6 مرداد ماه است که  در سال 1979 براي كشيلوفسكي جوان، به منزله پله‌اي براي صعود به مرحله‌اي بالاتر محسوب مي‌شد. اين فيلم همانند تمامي ساخته‌هاي كيشلوفسكي درامي ساده و انساني است. "آماتور" هر چند بيست و چهارمين ساخته سينمايي كريستوف كشيلوفسكي محسوب مي‌شود، اما سبك سينمايي خاص اين فيلمساز، با ساخت "آماتور" شكل مي‌گيرد. ساخت فيلم"آماتور" شرايط تازه‌يي براي فعال كار كردن در عرصه توليد آثار داستاني به وجود آورد و كيشلوفسكي با تلفيق مولفه‌هاي سينماي مستند و داستاني، شيوه‌يي را به كار برد كه ميان واقعيت و خيال در نوسان است.

در" آماتور" کریستف کیشلوفسکی، 1979 زندگی یک کارگر کارخانه در یکی از شهرهای کوچک لهستان نشان داده می شود که با خرید یک دوربین 16 میلی متری به بهانه ی فیلمبرداری از فرزند تازه به دنیا آمده اش، آرام آرام مسیر زندگی اش تحت تاثیر سینما تغییر می کند.

داستان اولین پیوند قلبِ مابین دو انسان، سوژه اصلی درام "بوگووی" است  که روزپنج شنبه 11 مرداد ماه پخش خواهد شد. کارگردان آن لوکاچ پالکوفسکی و محصول  2014 است. این فیلم به شایستگی جایزه بهترین فیلم، بهترین بازیگر مرد، بهترین کارگردان، بهترین بازیگر مکمل، بهترین فیلمنامه، بهترین فیلمبرداری، بهترین فیلم مخاطبین در سال 2015 از جشنواره آکادمی فیلم لهستان دریافت کرد.

فیلم "ماری کوری: شهامت دانش" که روز جمعه 12 مرداد ماه پخش خواهد شد به کارگردانی ماریا نوئله و محصول 2016 از حقوق زنان می گوید و تقابل دانش و حوزه های تحت سلطه ی مردان در فرانسه یِ قرن بیستم؛ که با تکیه بر روایتِ داستانِ زندگی واقعی مری کوری، دانشمند فیزیک و شیمی، مفاهیم نوینی را درباره ی زنان و مسائل پیرامون آنها نمایش می دهد. این فیلم در سال 2017 برنده ی جایزه ی بهترین بازیگر زن، بهترین طراحی صحنه، بهترین گریم و بهترین فیلمبرداری در جشنواره ی آکادمی لهستان گردید.

فیلم های سینمایی ((مامورمالیات))((آماتور))((شانس کور))((مداربسته))((یورتمه))((بوگووی))((ماری کوری:شهامت دانش))به ترتیب تا جمعه 12مرداد ماه روی آنتن می روند.

Portfolio image