مرور آثار رسول ملاقلی پور در شبکه نمایش


پاسداشت هفته دفاع مقدس، با مرور آثار رسول ملاقلی پور کارگردان فقید جبهه و جنگ:

به گزارش روابط عمومی شبکه نمایش، این هفته و همزمان با گرامیداشت یاد و خاطره حماسه سازان هشت سال دفاع مقدس در بخش صحنه گران(مرورآثار)، فیلم‌هایی به کارگردانی رسول ملاقلی پور فیلم ساز فقید عرصه دفاع مقدس از این شبکه پخش می شوند.
رسول ملاقلی‌پور تهیه‌کننده و فیلم‌نامه‌نویس و از کارگردانان سینمای جنگ و اجتماعی ایران بود. وي در روزهاي آغازين انقلاب عكاسي را بطور آماتور آغاز كرد و با شروع جنگ بطور حرفه اي به ادامه آن پرداخت و پس از آن به ساخت فيلمهاي مستند جنگي از عملياتها پرداخت و فيلم كوتاه «شاه كوچك» را با دوربين ۱۶ م.م ساخت كه موفق به دريافت جايزه بهترين فيلم از جشنواره وحدت شد. او نخستين فيلم بلند خود را در سال ۱۳۶۳ با نام «نينوا» با دوربين ۱۶ م.م ساخت و به اين ترتيب به سينماي حرفه اي راه يافت. وی در سفر خود به کربلای معلی برای بازدید لوکیشن‌ها از فرصت استفاده کرد و مستندی نیز به نام” ۶ گوشه عرش” را جلوی دوربین برد که آخرین اثر او محسوب می‌شود. وی توانست با فیلم پرواز در شب، سیمرغ بلورین بهترین فیلم را از جشنواره فیلم فجر دریافت کند پس از درگذشت ملاقلی پور، نشان افتخار جهادگر عرصه فرهنگ و هنر برای یک عمر فعالیت هنری به خانواده ایشان اهدا شد.

بلمی به سوی ساحل ، افق، نجات یافتگان ، سفر به چزابه ، مزرعه پدری، مجنون و پرواز در شب از جمله آثار مطرحی هستند که به کارگردانی رسول ملاقلی پور به ترتیب از شنبه ۳۱شهریور تا جمعه۶ مهر ساعت ۲۱ از شبکه نمایش پخش می شوند.

Portfolio image