«زندگی پی»؛سفیر فرهنگی غرب در دنیای عرب


نشریه سینمایی هالیوود ریپورتر درباره فیلم «زندگی پی»نوشته است: در شرایط بحرانی دیپلماسی کنونی دنیا، فیلم «زندگی پی» در واقع یک سفیر فرهنگی غرب در دنیای عرب نیز محسوب می‌شود.

فیلم «زندگی پی»، که براساس رمان پرفروشی به همین نام ساخته شده، جدیدترین اثر سینمایی «انگ لی»، کارگردان برنده اسکار هالیوود است.
این فیلم داستان جوانی هندی (با بازی سوراج شارما) است که در جریان یک سفر دریایی دچار حادثه شده و مجبور می‌شود تا برای نجات خود سوار بر قایقی شود که حامل ببری بنگالی است.

برخی فیلم جدید لی که قرار است 9 دسامبر در افتتاحیه جشنواره فیلم دبی به نمایش درآید را استعاره‌ای از همزیستی مسالمت‌آمیز غرب و شرق و برخی دیگر تصویرگر نقاط مشترک دین مسیح و اسلام در عشق ورزیدن به خداوند عنوان کرده‌اند.

نشریه سینمایی هالیوود ریپورتر نیز درباره این فیلم نوشته است: در شرایط بحرانی دیپلماسی کنونی دنیا، فیلم «زندگی پی» در واقع یک سفیر فرهنگی غرب در دنیای عرب نیز محسوب می‌شود.

«دیوید ادموند مودی»، استاد علوم و ریاضیات و نویسنده آمریکایی نیز ضمن آنکه «زندگی پی» را فیلمی موثر و قوی می‌داند، در تحلیل این فیلم می‌نویسد: «زندگی پی» با ذائقه هر مخاطبی از هر دین و مسلکی مناسب است، تعامل جوان شانزده‌ ساله «پی» و ببر بنگالی بسیار جالب است، ببر بنگالی برای زنده ماندن به «پی» نیاز دارد و از سوی دیگر ببر بنگالی باعث می‌شود که «پی» طی بیش از 200 روزی که بر آب سرگردان است، عقل و آرزو و امیدش برای زنده ماندن را از دست ندهد.
حال این سوال مطرح است، خداوند در فیلم «انگ لی» به چه صورت به تصویر کشیده شده است.

روزنامه هافینگتون پست در این باره می‌نویسد: اگر به صورت سطحی به این فیلم نگاه کنیم به این سوال می‌رسیم که «لی» به مخاطب با هر دین و مذهبی اجازه می‌دهد که خود بنا به اعتقاداتش جوابی به این سوال دهد.

این روزنامه در ادامه می‌افزاید: ولی زمانیکه عمیق‌تر به این موضوع می‌نگرید، متوجه می‌شوید که خداوند در این فیلم در قالب طبیعیت به تصویر کشیده شده است؛ در عظمت دریاها، در زیبایی روشنایی و نور، در قدرت طوفان‌ها، در نیروی ببر، همه اینها چهره‌هایی متفاوت از خداوند است که به صورتی قابل لمس خود را نشان می‌دهد.
به نظر می‌رسد که فیلم «لی»، تنها روایت داستان زندگی «پی» نباشد بلکه سیری اکتشافی در اعماق ناشناخته‌های زندگی است.

اگرچه در فیلم «زندگی پی»، ببر استعاره‌‌ای از وجود قدرتمند خداوند است ولی در پایان داستان که قایق آنها به ساحل می‌رسد، ببر بنگالی بدون توجه و حتی نگاه کوچکی به «پی»، شخصی که بیش از 200 روز را با او سپری کرده، در میان درختان و تاریکی جنگل ناپدید می‌شود، اینگونه به نظر می‌رسد که خدای «لی» پروردگار قدرتمندی است که البته،در برابر سرنوشت بشر بی‌تفاوت است.

فیلم «زندگی پی»، هم‌اکنون چند روزی است که در سینماهای آمریکا اکران شده و طی تعطیلات آخر هفته گذشته، در رده پنجم جدول قرار گرفته است.

Portfolio image