اکران گسترده جدیدترین فیلم بیگلو درباره ترور بن لادن


درام «zero dark thirty» تازه‌ترین ساخته سینمایی کاترین بیگلو که درباره عملیات ترور اسامه‌بن لادن است، آماده نمایش عمومی شد. این فیلم که قصد دارد ناگفته‌های موضوع ترور بن‌لادن در پاکستان را به تصویر بکشد، برای یازدهم ژانویه 2013 اکران عمومی می‌شود.

این فیلم را بیگلو براساس فیلم نامه‌ای از مارک بول همکار همیشگی خود ساخته است. فیلم‌نامه بول با نگاهی به اظهارنظرهای مختلف درباره قتل مشکوک بن‌لادن نوشته شده است.
پول و بیگلو قبل از این در فیلم «جعبه درد» (مخمصه) با یکدیگر همکاری داشته‌‌‌اند. قصه فیلم جدید کاترین بیگلو (که با نام موقت «اسامه» جلوی دوربین رفت )به وقایع‌نگاری یک دهه تلاش مقامات آمریکایی برای پیداکردن اسامه‌بن لادن می‌پردازد

پس از حادثه یازدهم سپتامبر، آمریکا با تشکیل یک سرویس مخفی، جست‌وجو برای پیدا کردن بن‌لادن را آغاز کرد. یکی از این تیم‌ها، سال قبل رهبر گروه طالبان را در مخفیگاه خود در پاکستان پیدا کرد. بن‌لادن در جریان حمله به این مخفیگاه کشته شد.

درباره مرگ بن‌لادن اظهار نظرهای متفاوتی ارائه شد و بسیاری گفتند اطلاع‌رسانی مسئولان آمریکایی در این رابطه، با ضد و نقیض همراه بوده است. درام سیاسی کاترین بیگلو هم قصد دارد با نگاه انتقادی خود، این اظهار نظرها را در قصه فیلم مطرح کرده و پاسخی برای آنها پیدا کند.

این فیلم بازیگران مطرحی را در نقش‌های اصلی ندارد و بیگلو می‌گوید قصه پرتنش و افشاگرانه آن، ستاره اصلی فیلم به حساب می‌آید. تحلیل‌گران اقتصادی سینما برای این فیلم، پیش‌بینی فروش بالایی می‌کنند و عقیده دارند نمایش عمومی آن با سروصدا و جنجال همراه خواهد بود.

بیگلو تازه‌ترین فیلم‌خود را -که یکی از کارهای سینمای مستقل و غیرمتعارف آمریکا به شمار می‌رود -با هزینه‌ای 20 میلیون دلاری ساخته است. این فیلم‌ساز چهار سال قبل برای درام ضد جنگ «جعبه درد» اسکار بهترین کارگردان سال را گرفت و مانع در آن شد که جیمز کامرون برای «آواتار» این جایزه را از آن خود کند.

Portfolio image