واقعیت ترور مارتین لوترکینگ جلوی دوربین


پل گرینگراس با پیدا کردن یک تهیه‌کننده جدید، پروژه مورد علاقه خود درباره ترور مارتین لوترکینگ رهبر جنبش مدنی آمریکا را جلوی دوربین می‌برد. این درام سیاسی افشاگرانه سال قبل قرار بود با نام «ممفیس» ساخته شود ،ولی تهیه کننده فیلم حاضر به تولید آن نشد.

پس از انصراف ناگهانی این تهیه کننده از تولید «ممفیس»، گرینگراس اعلام کرد این فیلم را با همکاری یک تهیه کننده دیگر کارگردانی و تولید خواهد کرد. گفته می‌شود تهیه کننده قبلی به دلیل لحن تند سیاسی و ضد دولتی فیلم‌نامه گرینگراس، حاضر به تولید آن نشده اند.

فیلم‌نامه «ممفیس» را گرینگراس بر اساس تحقیقات شخصی چند ساله خود نوشته و نگاه تازه‌ای به ماجرای ترور مارتین لوترکینگ دارد. قصه درام و شرح حال گونه «ممفیس»، آخرین روزهای زندگی این دکتر معترض سیاه پوست آمریکایی را دنبال می‌کند که قصد برپایی یک تظاهرات اعتراضی عظیم به نفع کارگردان اعتصابی شهر ممفیس داشت

در همین محل بود که وی ترور شد .جیمز ارل ری عامل ترور لوترکینگ معرفی شد.ولی تحقیقات گرینگراس می‌گوید در پشت پرده ،چند مامور ایالتی از طرفی جی ادگار هوور (رئیس سازمان سیا) تمام کارهای کینگ را تحت نظر داشتند و به این ترتیب، می‌توانستند فردی را که قصد ترور او را دارد قبل از انجام عمل ترور شناسایی و دستگیر کنند.

گرینگراس و دوست تهیه کننده او اسکات رودین (تهیه کننده درام ورزشی اسکاری «مانی بال» ) «ممفیس» را با همکاری شرکت مستقل فیلم‌سازی والبد پانچ تهیه خواهند کرد.

این فیلم‌ساز می‌گوید حالا که سرمایه‌گذار اصلی فیلم را پیدا کرده ،هر چه سریعتر کار تولید آن را شروع می‌کند. پیش‌بینی می‌شود کلید فیلم‌برداری «ممفیس» قبل از پایان سال جاری میلادی زده شود.

گرینگراس این روزها تمام وقت خود را به انتخاب بازیگران نقش‌های اصلی فیلم (و به ویژه بازیگر نقش مارتین لوترکینگ) اختصاص داده است.

وی می‌گویند ترجیح می‌دهد نقش مارتین لوترکینگ را به یک بازیگر غیر ستاره بسپارد، تا فیلم تحت تاثیر حضور این بازیگر قرار نگیرد.

گرینگراس یک ماه قبل از کار تولد «کاپیتان فیلیپز» با بازی تام هنکس فارغ شد .این فیلم هم که قصه‌اش را از یک ماجرای واقعی گرفته، در باره دزدی دریایی جنجالی سال قبل سومالی است.

تماشاگران سینما گرینگراس را به خاطر درام‌های سیاسی و افشاگرانه‌ای مثل «اولتیماتوم بورن» و «منطقه سبز» (هر دو با بازی مت دیمون )می‌شناسند.

Portfolio image