خنده ۳۰ هزار کیلومتری


فیلم سینمایی «مسابقه بزرگ» به کارگردانی بلیک ادواردز یک فیلم کمدی در مورد رقابت رانندگی از نیویورک تا پاریس است.

زن جوانی به نام مگی تصمیم می‌گیرد تا به عنوان اولین زن در مسابقه رانندگی از نیویورک تا پاریس شرکت کند. او با اجبارخود را به یکی از روزنامه‌های شهر تحمیل می‌کند و قراراست که اتفاقات مسابقه را ثبت کند. این مسابقه به فروش ماشین‌ها هم کمک می‌کند و...

مسابقه بزرگ محصول سال ۱۹۶۵ سینمای آمریکا است. تونی کورتیس در نقش لزلی، ناتالی وود در نقش مگی، جک لمنون در نقش پروفسور فیت، پیتر فالک در نقش ماکسیمیلیان مین، کینان وین در نقش هرکیا استاردی و آرتور اوکانل در نقش هنری گودبادی در این فیلم بازی می‌کنند.

آرتور ای روس فیلمنامه مسابقه بزرگ را بر اساس داستان بلیک ادواردز کارگردان فیلم نوشته است. ادواردز متولد سال ۱۹۲۲ است و فیلم‌هایی چون ویکتور ویکتوریا، صبحانه در تیفانی، انتقام پلنگ صورتی، و بازگشت پلنگ صورتی را ساخته است.

دیک کراکت و مارتین جارو تهیه کننده، راسل هارلان مدیر فیلمبرداری، هنری مانچینی آهنگساز، رالف وینترز تدوینگر، فرناندو کارره کارگردان هنریف جرج جیمز هاپکینز طراح صحنه و دان فلد طراح لباس فیلم کمدی مسابقه بزرگ بوده‌اند.

مسابقه بزرگ از فیلم‌های موفق سال ۱۹۶۵ بود. جایزه اسکار جلوه‌های صوتی به این فیلم رسید و نامزد اسکار بهترین فیلمبرداری رنگی، بهترین تدوین، بهترین موسیقی و بهترین صدا شد. در جشنواره گلدن گلوب هم این فیلم نامزد جایزه بهترین فیلم کمدی یا موزیکال بهترین بازیگر کمدی یا موزیکال (جک لمنون) و بهترین موسیقی شد و در جشنواره بین المللی فیلم مسکو هم برای گرند پری بهترین فیلم نامزد شد.

مسابقه بزرگ با هزینه‌ای حدود دوازده میلیون دلار ساخته شد و تصویربرداری آن در کالیفرنیا، اورگون و کنتناکی آمریکا، سالزبورگ اتریش و پاریس انجام شده است.

فیلم سینمایی «مسابقه بزرگ» ساعت ۲۳ جمعه از شبکه نمایش پخش می‌شود.

Portfolio image