در خیابان‌های ریو فقط ویژه‌ها دوام می‌آورند


درام اکشن جنایی-پلیسی «یگان ویژه» فیلم روز سه شنبه هفته بررسی سینمای برزیل در شبکه نمایش و یکی از محبوب ترین فیلم‌های سال‌های اخیر سینمای برزیل است.

فیلم یگان ویژه در سال ۲۰۰۷ به کارگردانی ژوزه پادیلا ساخته شده و فیلمنامه آن را براولیو مانتووانی، ژوزه پادیلا و رودریگو پیمنتل بر اساس کتابی به همین نام نوشته‌اند. کتاب یگان ویژه نوشته لوئیز ادورادو سوارس جامعه شناس برزیلی و دو فرمانده سابق یگان ویژه پلیس برزیل به نام‌های آندره باتیستا و رودریگو پیمنتل است.

داستان نیمه واقعی و نیمه تخیلی فیلم همان طور که از عنوان آن بر می‌آید در مورد یگان ویژه پلیس برزیل است و درباره عدالت سخت‌گیرانه در شهر ریو دوژانیرو بحث می‌کند. خط اصلی قصه فیلم درباره یک گروه ویژه تا دندان مسلح است که یونیفورم‌های مشکی بر تن می‌کنند و اغلب اوقات نقابی بر چهره دارند که صورتشان را پنهان می‌کند. سمبل آنها یک کاسه سر با سلاح‌های شکسته است. این گروه ضربت که یگان ویژه نام دارد یک گردان ویژه و مخصوص اداره پلیس ریودوژانیرو است. هدف از خلق این یگان با نام اختصاری بوپه رویارویی با پدیده‌ای به نام آدم ربایی است که در آمریکای لاتین و از جمله برزیل بسیار رواج دارد اما کار آنها در حال حاضر مقابله با گروه‌های بسیار خطرناک گنگستری است که در زمینه توزیع مواد مخدر فعالیت می‌کنند اما آن‌ها متهم هستند که...

یگان ویژه موفقیت تجاری کم نظیری داشت و در داخل کشور بسیار مورد توجه مردم قرار گرفت و موافقان و مخالفان زیادی پیدا کرد. به طوری که حدود یازده میلیون نفر از اهالی برزیل، کپی‌های قاچاق آن را قبل از اینکه اکران عمومی ‌شود تماشا کردند و بر اساس یک نظر سنجی که در سائوپائولو بزرگترین شهر برزیل انجام شد ۷۷ درصد مردم فیلم را دیده بودند و ۸۰ درصد آنها هم به آن نمره عالی دادند. تعداد بلیت‌های فروخته شده در سینماهای برزیل برای این فیلم حدود دو میلیون بلیت بود و قرار است یک سریال تلویزیونی هم در ادامه آن ساخته شود.

یگان ویژه محصول مشترک برزیل، آرژانتین، هلند و آمریکا است و حدود چهار میلیون دلار برای تولید آن هزینه شده است. این فیلم هیجان انگیز پلیسی اولین اثر سینمایی ژوزه پادیلا است که پیش از آن دو مستند موفق به نام‌های اتوبوس ۱۷۴ و گاوچران‌های در حال انقراض برزیل را ساخته بود. پادیلا متولد سال ۱۹۶۷ در ریودژانیرو یکی از دو شهر بزرگ برزیل است که بیشتر داستان فیلم هم در آن می‌گذرد و در دانشگاه ریودوژانیرو در رشته‌های مطالعات بازرگانی و سیاست و اقتصادی و در دانشگاه آکسفورد در دو رشته ادبیات انگلیسی و سیاست بین المللی تحصیل کرده است.

پادیلو به همراه مارکوس پرادو تهیه کنندگان این فیلم بوده‌اند. پدرو برومفمن آهنگساز، لولا کاروالیو مدیر فیلمبرداری و دانیل رسنده هم تدوینگر یگان ویژه بوده‌اند. این فیلم از نگاه کارشناسان هم از بهترین فیلم‌های سال ۲۰۰۷ بود به طوری که برنده خرس طلای جشنواره فیلم برلین، بهترین فیلم خارجی سال از نگاه اتحادیه منتقدان سینمای آرژانتین و جایزه بهترین فیلم و فیلم منتخب بینندگان جشنواره آمریکای لاتین شد.

فیلم یگان ویژه ساعت ۱۷ سه شنبه ۲۶ دی از شبکه نمایش پخش می‌شود و تکرار آن را هم در ساعت هفت صبح چهارشنبه از همین شبکه می‌توانید ببینید.

Portfolio image