برف همه چیز را می پوشاند به جز حقیقت


درام اکشن «حس برفی اسمیلا» یک فیلم هیجان انگیز از بیل اگوست کارگردان دانمارکی است که دو بار جایزه نخل طلای جشنواره کن را دریافت کرده است.

فیلمنامه حس برفی اسمیلا به قلم آن بایدرمان و بر اساس پرفروش ترین رمان پیتر هگ نوشته شده است.

داستان فیلم در کپنهاگ برفی می‌گذرد. جایی که جسد یک پسر کوچک پیدا می‌شود. او بر اثر سقوط از پشت بام به روی زمین مرده است. اسمیلا یاسپرسون که همسایه این پسر کوچک بوده است فکر می‌کند قتلی رخ داده است چون...

حس برفی اسمیلا محصول سال ۲۰۰۲ آلمان، سوئد و دانمارک است و بازیگران صاحبنامی در آن ایفای نقش کرده‌اند. جولیا اورموند در نقش اسمیلا یاسپرسون، گابریل بیرن در نقش مکانیک، جیم برودبنت در نقش دکتر لاگرمانف ریچارد هریس در نقش آندرئاس ترک، تام ویلکیسنون در نقش پروفسور لوین و ونسا ردگریو در نقش الزا در این فیلم بازی کرده‌اند.

صحنه‌های فیلم حس برفی اسمیلا در شهرهای کپنهاگ پایتخت دانمارک، غرب جزیره گرینلند و کیرونن سوئد تصویربرداری شده‌اند و حدود ۳۵ میلیون دلار برای تولید فیلم هزینه شده است. این فیلم تریلر در جشنواره فیلم برلین به نمایش درآمد و نامزد معتبرترین جایزه آن یعنی خرس طلایی شد.

برند ایچینگر و مارتین موسکوویچ تهیه کنندگان فیلم حس برفی اسمیلا بوده‌اند. دو آهنگساز برجسته یعنی هری گرگسون ویلیامز انگلیسی آهنگساز انیمیشن‌های شرک و مورچه‌ای به نام زی و فیلم‌های نارنیا و دشمن ملت و هانس زیمر آلمانی آهنگساز فیلم‌های گلادیاتور، هانیبال، ماموریت غیرممکن ۲، آخرین سامورایی، تلقین و شوالیه تاریکی موسیقی متن فیلم را ساخته‌اند.

یورگن پرسون مدیر فیلمبرداری، یانوس بیلسکوف یانسن تدوینگر، آنا آسپ طراح تولید، ایوار بایونگار طراح صحنه و ماریت آلن و باربارا باوم طراح لباس این فیلم جنگی استالینگراد بوده‌اند.

بیل اگوست متولد سال ۱۹۴۸ در دانمارک و از معدود کارگردانانی است که دو بار نخل طلای کن را برده‌اند. یک بار در سال ۱۹۸۷ برای فیلم پله فاتح و یک بار در سال ۱۹۹۲ برای فیلم بهترین هدف‌ها که در مورد زندگی اینگمار برگمان است. خداحافظ بافانا در سال ۲۰۰۷ و فلاکت در سال ۱۹۹۸ از دیگر فیلم‌های موفق او هستند.

فیلم سینمایی حس برفی اسمیلا ساعت ۱۹ سه شنبه هجدهم دی از شبکه نمایش پخش می‌شود.

Portfolio image