مادر سوئدی و کودک فنلاندی


درام جنگی «مادر من» فیلم روز دوشنبه هفته بررسی سینمای فنلاند در شبکه نمایش است.

داستان فیلم به جنگ جهانی دوم مربوط می‌شود. بیش از هفتاد هزار کودک فنلاندی به کشور بی طرف سوئد می‌روند تا از جنگ ویرانگر با شوروی در امان باشند. این بخش دردناک تاریخ فنلاند از نگاه یک کودک نه صاله روایت شده است. کودکی که احساس می‌کند مادرش او را رها کرده و نمی‌تواند با مادرخوانده سوئدیش ارتباط برقرار کند. او وقتی به کشورش برمی گردد...

مادر من محصول مشترک سال ۲۰۰۵ سینمای فنلاند و سوئد است و با هزینه حدود دو میلیون و نهصد هزار یورو ساخته شده است. کلاوس هارو کارگردان فیلم الینا بوده و ویکو آلتونن، جیمی کارلسون و کیرسی ویکمن فیلمنامه آن را بر اساس رمانی از هیکی هیتمایس نوشته‌اند. ایلکا ماتیلا تهیه کننده اصلی فیلم بوده است. توماس کانتلینن آهنگساز، یارکو لاینه مدیر فیلمبرداری، دارک هودور تدوینگر، کیان بورنباخ طراح تولید و آنا اسواردندال طراح لباس این فیلم درام جنگی بوده‌اند.

ناتوپی ماینایمی نقش اصلی فیلم ایرو لاهتی را در فیلم بازی می‌کند. ماریانا مایالا در نقش کیرستی، ماریا لوندکویست در نقش سیگنه یانسن و میشل نگویست در نقش هیالمار یانسون در این فیلم بازی کرده‌اند.

مادر من جوایز متعددی را در جشنواره‌های معتبر سینمای دنیا دریافت کرد. این فیلم در جشنواره یوسی فستیوال ملی فیلم فنلاند برنده جوایز بهترین بازیگر زن برایماریا لوندکویست، بهترین فیلمبرداری و بهترین طراحی صحنه شد. ماریا لوندکویست جایزه بهترین بازیگر زن در گولدباگ جشنواره ملی فیلم سوئد و جشنواره بین المللی سائوپائولو را هم دریافت کرد. مادر من در جشنواره بین المللی فیلم قاهره جایزه هرم طلایی بهترین فیلم، در جشنواره پالم اسپرینگز جایزه فیلم منتتخب بینندگان و در جشنواره فیلم اروپا جایزه بهترین موسیقی متن را هم دریافت کرد.

مادر من دومین فیلم سینمایی بلند کلاوس هارو پی از الینا است. کارگردان و فیلمنامه نویس فنلاندی متولد سال ۱۹۷۱ که در دانشگاه هلسینکی کارگردانی را آموخته است. نامه‌هایی به پدر ژاکوب و انسان جدید فیلم‌های دیگر او هستند.

فیلم سینمایی مادر من ساعت هفده دوشنبه هجدهم دی و تکرار آن ساعت هفت صبح سه شنبه از شبکه نمایش پخش می‌شود.

Portfolio image