طراح فرش در برابر دلال فرش


مرور آثار استاد علی نصیریان در شبکه نمایش با پخش فیلم ترنج در شبکه نمایش ادامه دارد.

ترنج فیلمی حادثه ای و خانوادگی است و در سال ۱۳۶۵ ساخته شده است. محمدرضا اعلامی نویسنده فیلمنامه و کارگردان فیلم است.

علی نصیریان، پروانه معصومی، کمند امیرسلیمانی، جمشید لایق، فهیمه راستکار، خسرو امیرصادقی، عزت الله مقبلی، شیوا گورانی، منوچهر افسری، خسرو شاه کرمی، بهزاد سلماسی، نسرین قاسم زاده، سامی تحصنی، تامارا رشیدی نوید و شهیدی بازیگران فیلم هستند.

فیلم داستان مواجهه یک طراح فرش و دلالان فرش است. احمد استاد طراحی فرش و طراحی نقش های فرش است. حضور دلال ها در بازار فرش برای احمد ناخوشایند است و بنابراین دلال ها هم رابطه خوبی با او ندارند. دلالی با نام یعقوب اجازه فرش بافی به او نمی دهد. او تا آن جا پیش می رود که کسانی را برای شکستن دار قالی احمد می فرستد. آن ها هنگامی که برای شکستن دار قالی می روند ناخواسته همسر احمد را هم به قتل می رسانند. احمد می خواهد انتقام بگیرد اما آن ها انگشتان او را هم می شکنند. سال ها بعد در حالی که دختر احمد، ترنج در کارگاه های تاریک و نمور فرش بافی فرش می بافد و به پادرد مزمن دچار شده است احمد بار دیگر تصمیم می گیرد با احیای طرح های قدیمیش و به کار گرفتن تجربه ترنج بار دیگر با دلال ها مقابله کند.

محمدرضا اعلامی کارگردان فیلم در سال ۱۳۳۵ در تهران به دنیا آمد. او اگرچه تحصیلاتش را در رشته سینمای کالج رویال آرت لندن نیمه تمام گذاشت اما به فیلمسازی روی آورد. از سال ۵۴ ساختن فیلم های کوتاه برای کودکان را آغاز کرد و اولین حضورش را در سینما با دستیاری مسعود کیمیایی در فیلم خط قرمز تجربه کرد. اولین فیلم سینماییش را در سال ۶۲ با نام نقطه ضعف ساخت. ترنج دومین فیلمش بود و شناسایی، عشق و مرگ، افعی، آن سوی آینه، آشوبگران، ساقی و رازها فیلم های دیگر او هستند. اعلامی در سال ۸۹ دار فانی را وداع گفت.

ترنج ساعت ۲۱ روز دوشنبه از شبکه نمایش پخش خواهد شد. تکرار این فیلم ساعت ۱۱ صبح روز بعد خواهد بود.

Portfolio image