کاش به اینجا نمی‌آمدم


درام خانوادگی «الینا» فیلم روز دوشنبه هفته بررسی سینمای فنلاند در شبکه نمایش است.

داستان فیلم در اوایل دهه ۱۹۵۰ در روستایی در منطقه قطبی شمال سوئد نزدیک مرز فنلاند می‌گذرد. الینا دختربچه نه ساله‌ای است که به بیماری سل مبتلا شده و بعد از بهبودی دوباره به مدرسه می‌رود. بیماری سل چند سال قبل پدر او را کشته بود. خانواده الینا از فنلاندی زبان‌های سوئد هستند. الینا وقتی گرفتار سخت گیری‌ها و بداخلاقی‌های معلمش می‌شود...

الینا محصول مشترک سال ۲۰۰۲ سینمای فنلاند و سوئد است. کلاوس هارو کارگردان فیلم الینا بوده و جیمی کارلسون و کیل سوندستت فیلمنامه آن را بر اساس رمانی از کرستین جانسون نوشته‌اند. آندرس لانشتروم و شارلوتا دنوارد هم تهیه کنندگی آن برعهده داشته‌اند. توماس کانتلینن آهنگساز، یارکو لاینه مدیر فیلمبرداری و توماس تانگ و ریتا پویکسلکا هم تدوینگر این فیلم درام خانوادگی بوده‌اند.

ناتالی مینویک نقش الینا را در فیلم بازی می‌کند. بیبی اندرسون در نقش تورا هولم، ماریانا میالا در نقش مارتا، هنریک رافائلسون در نقش اینار بیورک، تیند سونبی در نقش ایرماف بیورن گرانات در نقش دکتر، سارا ارنیا در نقش سارا، پیتر راجرز در نقش آنتون، کارولین برگرن در نقش آنا، آماندا اندرسون در نقش کرتوو زورو و اسواردندال در نقش ایزاک در این فیلم بازی کرده‌اند.

الینا در جشنواره فیلم برلین برنده جایزه خرس بلورین (فیلم منتخب هیئت ژوری کودکان) شد. در جشنواره فیلم کودک شیکاگو جایزه ویژه هیئت ژوری را دریافت کرد. در جشنواره بین المللی والنسیا هم جایزه ماه طلایی والنسیا و در جشنواره فیلم کودک مونترآل جایزه بزرگ مونترآل به آن اهدا شد.

الینا اولین فیلم سینمایی بلند کلاوس هارو است. کارگردان و فیلمنامه نویس فنلاندی متولد سال ۱۹۷۱ که در دانشگاه هلسینکی کارگردانی را آموخته است. مادر خودم، نامه هایی به پدر ژاکوب و انسان جدید فیلم های دیگر او هستند.

فیلم سینمایی الینا ساعت هفده دوشنبه هجدهم دی و تکرار آن ساعت هفت صبح سه شنبه از شبکه نمایش پخش می‌شود.

Portfolio image