مرور خونبارترین جنگ تاریخ بشر


استالینگراد یک درام جنگی محصول سال ۱۹۹۳ به کارگردانی جوزف ویلسمایر است که نبرد معروف استالینگراد در جنگ جهانی دوم را به تصویر می‌کشد.

آغاز پائیز سال ۱۹۴۲ است. گروهی از سربازان آلمانی که در شمال آفریقا جنگیده‌اند حالا برای مرخصی به ایتالیا آمده‌اند. در مراسم اهدای نشان به چند سرباز این دسته برگزار می‌شود و در آن فرماده جدید گروه هانس فون ویتزلاند معرفی می‌شود. گروه آنگاه برای جنگ به استالینگراد اعزام می‌شوند...

دومینیک هورویتس در نقش فریتس ریزر، توماس کرتشمن در نقش ستوان هانس فون ویتسلند، جوچن نیکل در نقش مانفرد رولدر معروف به رورلو، سباستین رودولف در نقش گی گی مولر، دانا فافروفا در نقش ایرینا بازیگران اصلی فیلم استالینگراد هستند.

استالینگراد دومین فیلم آلمانی است که به سراغ جنگ استالینگراد یکی از خونبارترین و سرنوشت سازترین جنگ‌های تاریخ رفته است. «مگر می‌خواهید برای همیشه زنده بمانید؟» اولین فیلم آلمانی بود که در سال ۱۹۵۹ به این موضوع پرداخت. برای تصویربرداری فیلم از لوکیشن‌هایی در سه کشور فنلاند، جمهوری چک و ایتالیا استفاده شده و هزینه تولید آن هم حدود بیست میلیون مارک آلمان بوده است.

چهار فیلمنامه نویس به نام‌های یورگن بوشر، کریستف فروم، یوهانس هیده و جوزف ویلسمایر در نگارش فیلمنامه استالینگراد مشارکت داشته‌اند. هانو هوت و گونتر رورباخ تهیه کننده استالینگراد بوده‌اند. انیوت اشنایدر آهنگساز، رولف گریم، کلاوس مودرگر و پیتر فون هالر مدیر فیلمبرداری، هانس نیکل تدوینگر، یندریخ گوتس و ولفگانگ هوندهامر طراح تولید و اوته هافینگر طراح لباس فیلم جنگی استالینگراد بوده‌اند.

استالینگراد در جشنواره بین المللی فیلم مسکو شرکت کرد و نامزد جایزه اصلی جشنواره سنت ژرژ طلایی شد. در جشنواره فیلم باواریا هم جوایز بهترین فیلمبراری، بهترین تدوین و بهترین تولید به استالینگراد اهدا شد.

فیلم سینمایی استالینگراد ساعت ۲۳ دوشنبه هجدهم دی از شبکه نمایش پخش می‌شود.

Portfolio image