از حضور کوتاهم در مختارنامه راضی هستم


اکبر زنجانپور بازیگر نقش «سعید بن مسعود ثقفی» عموی مختار در سریال مختارنامه، یکی دیگر از مهمانان برنامه نقش عشق از شبکه نمایش بود. زنجانپور هر چند در این سریال نقش کوتاهی داشت اما حضور در مختارنامه را افتخار بزرگی برای خودش می داند.

او در توضیح نقش «سعید بن مسعود ثقفی» در این برنامه می‌گوید:«مسعود ثقفی هم سیاست داشت و هم ارادت. او انقدر سیاست مدار بود که حکومت مدائن را به او سپردند ولی او به خاندان حضرت رسول (ص) هم ارادت داشت و این چیزی بود که شخصیت او را از فضای سیاست محض خارج می‌کرد.»

زنجانپور در توضیح ایفای نقش‌های تاریخی و کمتر شناخته شده می‌گوید:«من بازیگر سعی می‌کنم از طریق پارامترهای مختلف شناخت نقش، راز نقش را کشف و ارائه کنم. شاید من یک سری ذهنیات در طول زندگی داشته باشم اما خود نقش هم دیدگاه‌هایش را به بازیگر القا می‌کند و این چیزی است که باعث ساخته شدن یکی نقش می‌شود. البته فیزیک و رفتار بازیگر هم به ارائه راز نقش کمک زیادی می‌کند. در نهایت نقش به انضمام اکبر زنجانپور چیزی شد که ما در سریال مختارنامه دیدیم.»

زنجانپور درباره میزان جذابیت نقشش در سریال مختارنامه صحبت‌هایش را ادامه می‌دهد:«این نقش برای من خیلی جذاب بود هر چند از نظر زمانی بسیار کوتاه بود. صاحب سبکی آقای میر باقری و تبحر او در نوشتن فیلمنامه باعث شد تا من به بازی در این نقش ترغیب شوم و آن را دوست داشته باشم.»

بازیگر نقش «سعید بن مسعود ثقفی» در توضیح شباهت‌های بازیگری تئاتر و فیلم‌های تاریخی می‌گوید:«بازیگر تئاتر قبل از دیدن خودش به دنبال پیدا کردن نقش است و در یک پروسه دو- سه ماهه شخصیت سومی به وجود می‌آورد. این مسئله شباهت زیادی به بازی در سریال‌ها و آثار تاریخی دارد و همین باعث راحت تر شدن نقش برای بازیگر می‌شود. مثلا من به علت شخصیت خاص سعید ثقفی در انجام حرکات دست آزاد بودم و بسیاری از حرکات بدنی اصولی و خود آگاه بود و این شباهت زیادی به اجرای نقش در تئاتر بود.»

زنجانپور در توضیح فعالیت‌های پربارش در آثار تاریخی در فواصل کوتاه زمانی هم می‌گوید:«تقریبا در فواصل زمانی کم در چند نقش مشابه تاریخی بازی کردم. به همین دلیل در زمان گریم تا حدودی نظر دادم و برای اینکه شباهت‌ها تا حدودی برطرف شود، در طراحی گریم دخالت کردم.»

او در ادامه درباره میزان رضایتش از ایفای این نقش صحبت‌هایش را ادامه می‌دهد:«آقای میرباقری بعد از تصویربرداری هر پلان از نوع بازی اظهار شعف می‌کردند و همین قوت قلبی به من می‌داد. وقتی کارگردان کار از نوع بازی بازیگرش راضی باشد، طبیعتا این ابراز رضایت به بازیگر هم منتقل می‌شود. به همین دلیل من هم از بازی کوتاهم در مختار نامه راضی هستم و آن را یکی از افتخاراتم در طول دوران کاری ام می دانم.»

Portfolio image